PARA IN, TARAFTAR OUT
Ne zamandır Antalyaspor sezonluk kombine biletlerinin fiyatının açıklanmasını bekliyordum. Tahmin ettiğim gibi yüksek çıktı.

Tek kale arkasının (Adopen tribünü) fiyatı taraftar gruplarını da düşünerek 200-250 TL olurken Ceysu Maraton tribün fiyatı rekor artışla 700-750’ den satışa çıktı. Diğer tribünleri söylemeye gerek duymuyorum. Çünkü Rixos tribünü nasıl olsa yoldan geçen ya da kombine alacağım diyen birilerine satılmıyor. O yüzden bu biletler eğer bilindik bir işadamıysanız size satılacaktır. O yüzden miktarı da önemli değil Antalyama feda olsun diye alcaksanız. Sonrada 3 İstanbul takımının maçına ya siz ya da eşiniz dostunuz gelecek. Kişiye özel bilet uygulamasını tam uygulanırsa eş dost da zor girecek ya, ben bunun pek zor olacağını düşünmüyorum.


Asıl sorunumuz bizim Ceysu tribününde. Aslında Ceysu’ nun önemli şahsiyetlerinden biri olsam ben bu 750 liralık bilet için sponsor da olsam bana danışılmasını isterdim. Çünkü işim su satmak ama biletin de sudan ucuz olmasını isteyip reklamında tribünümüz su kadar ucuz artık size de bu bardağı doldurmak kalmış diye bir reklam kampanyası bile yapardım. Ama bu fiyatlarla Ceysu bile bu tartışmanın içinde ister istemez olacak.


Şimdi benim Antalyasporluluğumu sorgulamak bu şehirde yaşayan ya da yaşamayan hiç kimsenin haddine değildir. Eğer böyle bir IQ’ sü düşük bir eleştiri yapacak olana 1000 kızıl akrep zehrinin etkisinden daha fazla Antalyasporlu olduğumu söyleyebilirim. Bunları neden söyledim. Çünkü aşağıda yazılanların bir takım çevreler tarafından hoşuna gitmeyeceği düşüncesindeyim.


Kombine tartışmalarının içinde kesinlikle tarafım. Taraf kısmım da 750 liralık kombine bilete karşı olmam. Yukarıda da dediğim gibi Adopen ve Rixos biletlerine lafım yok. Zaten o konuda politikalar belli. Fakire kale arkası, zengine çeşitlendirilmiş Kapalı menüsü. Olması gereken de bu. Ama ortadireğe kayıtlı her maça gelebilecek, takımını sonuna kadar destekleyecek, Adopen taraftarına karşılık verebilecek bir tribünü siz yok sayıyorsunuz.


Siz dediğim de çoğu işadamı olan para kazanmasını benden ve bir çoğumuzdan çok ama çok iyi bilen yöneticiler. Ne hikmetse Antalyaspor’ un gelirinin yıllardır TV yayın, puan karşılığı alınan federasyon harçlığı ve bilet olduğunu bilmediğimizi sanan bu yönetim başka bir gelir enstrümanı bulamayacaksa niye ordalar?


Cevap hemen “çok iyi bilen varsa gelsin yapsın” olacaksa size bu görev silah zoruyla mı veriliyor? Veriliyorsa açıklama yapın da Valimiz devreye girsin kayyuma gidelim diyeceğim ama fazla gerilmeye gerek yok.


İsmimizin önüne reklam alındı. Alkışladık. Kemer sıkıldı. Maliyetler düştü. Alkışladık. Bonservisler ödeyerek geleceğimizi yakmadık. Alkışladık. Fakat yanlışlar var arkadaş.


Bonservissiz oyuncu alıyoruz diye bonservisin ne olduğunu unuttuk. Bonservisli ne zaman bir oyuncu transfer ettik. Necati derseniz şu an için gülüyorum. Sezon başlayacak hala gelen giden yok. Devre arası olur diye düşünüyoruz. O zaman GS’ nin artığı bizim kurtarıcımız olacak, bizim en iyi oyuncumuz onların şampiyonluğunda büyük pay alacak. Yok öyle yağma demek istiyorum. Büyük takım olarak kabul etmek böyle bir şey olmalı. Bizim en iyi oyuncumuzdan biri düşme pahasına transfer edilirken biz onlardan Aydın Yılmaz’ ı dahi sezon başında alamıyoruz. Sözleşmede adı geçmesine rağmen. Çünkü Aydın Yılmaz kıymete bindi. Binsin, isterse zirveye çıksın. Söz sözdür. Aydın Yılmaz gel-me-li.


Gelmediyse zaten bu eziklikle biz yine acıların çocuğunu oynamaya devam ederiz. İşte yönetimin şu anki durumu bu.


Çok da fazla kızamıyorum gerçekten. Ne böyle girişimci bir ekip olarak alternatifleri var ne de başka bir şans. Zamanında göreve geldiler Süper Ligde tuttular. İyi kötü idare ediyoruz. Ama kimse kimseden üstün değildir.


O yüzden ben Anadolu’ nun unutulmuş bir kasabasının takımının taraftarı değilim. Ben Türkiye’ nin en önemli şehrinin takımının taraftarıyım. Ne kendimi başkasına ezdiririm ne de bir başkasını ezerim. Benim yönetimim de beni temsil ederken böyle etmeli. Elini masaya vurup “ben nerdeyse küme düşüyordum. Bu yüzden siz de gerekeni şimdi yapın ve istediğimi verin” diyebilecek. Yapabilecek olsaydım ben yönetime girer ve yapardım. Kulüpler Birliğinin üst kademesinde olan bir başkanım varsa bunu yapabilmeli.


İkinci ve en önemli kısım ise bu 1700’ e yakın kişi alan Ceysu tribünün kaybedilmesinin önüne acilen geçilmeli. Aksi takdirde şehrin içinde de yanlızları oynayan bir Antalyaspor görürüz. Bir askeri ücretten yüksek bir biletin satılması akıl karı değildir.


Para mı lazım size. Taraftardan bilet olarak değil başka yerden başka türlü bulacaksınız. Bu tribün 500 TL olsa 450 bin lira kaybettirir. 450 bin lira için taraftar kaybedilemez. 1700 taraftara biçilen değer 450 bin lira ise diyecek bir söz bulamıyorum. Bu 450 bin lira bir oyuncunun maliyeti olabilir ama değil 450 bin, 4,5 milyon liralık ekstra gelir bulacak yeteneğe sahip bir yöneticiler topluluğu var. Bir 450 bin için bu takım küme düşebilir. Seyircisiz bir maçta kaybedilecek 1 puanın değerini geçen sezon anlamadık mı?


O yüzden yanlışınızdan geri dönün lütfen. Biletleri Ceysu tarafında 500’ e düşürüp 12 ay taksit yaptırın. Her maça gelebilecekler gelsin paşalar gibi alsın.


Antalyaspor Store geçmiş yazılarımda olduğu gibi geliştirilsin. 12 ay boyunca kazanan bir işletme olsun. Sadakat kart uygulaması devreye girsin. En sadık taraftarlar herşeyi ucuza alsın ve herkes böylece Antalyaspor’ a sakadatını arttırsın. Alın size en az yıllık 5 milyon liralık çözüm. Kızıyorsak çaresini de sunuyoruz. Yapılmıyorsa ve bizi utandırıyorsa birileri, biz de Antalyasporluyum lafına sığınarak yalakalık yapmamalıyız.


Kral çıplaksa çıplaktır arkadaş. Kral çıplak diye biz ne aslımızı ne de bize ait en ufak şeyi inkar ederiz.


Son sözcüklerim de siz diğer okurlarımıza geliyor. Alım gücüne sahipseniz kombine bilet almaya çalışın. Fakat bir çok maça gidebilecekseniz alın. Bu kulübün paradan çok sizin gibi özde ve sözde Antalyasporlulara ihtiyacı var. Haydi kalın sağlıkcakla haftaya görüşmek üzere.

http://www.5e5.org/haber/ sitesinden 6 Nisan 2020 Pazartesi tarihinde yazdırılmıştır.