KOMBİNE TARTIŞMALAR
Sezon öncesi yine tartışmaların odağında taraftarlı bir Antalyaspor oluşturma durumu var. Geçen 2 senede Mardan çilesi nedeniyle bir avuç taraftara oynayan Antalyaspor’ un başarısı ortada.

Bir de son Atatürk Stadındaki Kayserispor maçını hatırlatayım. 4-0 kazandığımız maç 5. üst üste galibiyetimizdi. 3 iç saha galibiyeti ile 2 deplasman (GS’ yi sahasında yenmiştik) galibiyeti ile güzel bir noktada ligi bitiriyor ve Dünyanın en başarılı 300 takımı arasına da ismimizi yazdırıyorduk.


Yani kim ne derse desin iş taraftarda bitiyor. Burada amaç para değil taraftar kazanmak olacaktır. Her kazanılan taraftar zaten zamanı gelince para olarak sana dönecektir. Antalyaspor yönetiminin içinde olmadığım için dışardan ahkam kesemiyorum ama çok iyi yönetilmediğini de söyleyebilirim.


İyi yönetiliyor ama çok iyi değil diyerek tam açıklık getireyim. Neden mi?


Antalyaspor yönetimi çok iyi olsaydı Mardan gibi yerde maç yapmanın sıkıntısını yine 2 yıl çekerdik ama bugün yeni stadımızda oynardık. Yine sığıntı gibi Üniversiteye göbeğimiz bağlı kalmazdık. Yani özgür bir Antalyaspor yok.


Bugün Antalyaspor’ un siyaset üstü olduğunu gösterecek bir olay yok. Hükümet profesyonel bir takıma sahip olmayan Afyon’ a bile stat yaparken senin stadın olmaksızın 2 yılı sessizce geçirmenin anlamı yok. Kamuoyu desteği olsaydı bu böyle mi olacaktı? Bu kamuoyunu ben yaratacak değilim. Bugün Antalyaspor’ un en büyük 2 sorunu vardır. 1.si stat, 2.si tesislerdir. Bunun için ise mevcut hükümetin ağzının içine bakılmaktadır.


Bütün bunlara rağmen şehir içine geri dönen Antalyaspor’ un paraya mı yoksa taraftara mı ihtiyacı olacağını kombine fiyatları açıklandığında göreceğiz.


Şimdi aslında neler olmalıydı? sorusuyla yine haddimiz olmayarak fakat esinlenmeleri için fikirlerimizi aktaracağız.


Bir sadakat programı belirlenmeliydi. Tıpkı Kadıköylü takım gibi. Adamlar aslında ne yapıyorsa doğruyu yapıyorlar. Ekonomik olarak bütün yatırımları yerinde ve doğru. Rakipleri bile kopya çekip tam anlamıyla yapamıyorlar.


AS Card adı verilebilecek bir sadakat kartıyla Antalya’ daki hemen hemen her işletmede indirim oranı sağlanabilir. Mesela AESOB’ in çıkardığı kart özellikleriyle bir de ATSO üyelerinin katılımı zorunlu olacağı bir indirim programı uygulanabilir. Artı olarak kartın temassız özelliğini ulaşımda kullanılan Halk Kart özelliği de tanımlanabilir. Bunu yapacak bir banka kanalıyla hem kredi hem indirim hem de ulaşım kartı olarak düzenlenebilir.


Adam cebine aldığı bir kart ile alışverişini yapar, indirimini kazanır, ulaşımda yoluna devam eder ve Antalyaspor maç bilet ve ürünlerinden biriktirdiği puan ile alması sağlanır. Kombine kart piyasaya çıktığında bu karta sahip herkes için en fazla 2 tane almak kaydıyla %25 indirimle satılır üstüne bir de taksit yapılır. Kombine almadı mı? Bilet alacağı esnada kioslardan temassız alışverişle beklemeden boş olan istediği yerden bileti indirimli olarak kendi başına alır. Bu kartı da bedavaya vermezsin her yıl 25 TL lik bir bir ücret ödeyerek kartın özelliği devam eder. 10.000 kart satılsa 250 binlik bir para az mıdır? Bir maç hasılatını kart satarken alıyorsun. Alan memnun satan memnun.


Böylece “yok efendim kombine pahalıymış” diyen olmaz. Kartla 1 ile 5 yıl arasındaki her yıl kombine almış sahiplerine %25 indirim yaparsın. 5 yıl sonrasına sahiplere de %50, 10 yıl sonrasına da %75 indirim yaparsan kötü mü olur. Böylece Antalyaspor’ u sahibi gibi hissedenlerden oluşan bir toplum yaratılmış olur. Hem Antalyaspor’ a hem de Antalya ekonomisine katkı sağlayacak bu proje için çok bile geç kalınmıştır.


İkinci proje de tüm öğrencilere yönelik bir üyelik programı. Öyle okul okul gezmektense bütün öğrencilere ulaşacak bir sistem oluşturulmalı. pASo kart adı verilecek uygulamada sembolik bir ücret karşılığı kartlar verilir. Bu kartlarla internet üzerinden bir platform oluşturularak bir iletişim kurulabilir. Kartla her yıl bir maça bedava giriş imkanı ile Yaz okullarında, dil ve eğitim kurslarında, lunapark, deniz, havuz ve sinema girişlerinde normal indirimin de üzerinde girişler sağlanabilir. Yine ulaşımda kullandırılır. Değişik sportif ve kültürel aktiviteler düzenleyip bu genç ve çocuklarımıza ayrıcalıklı olduğu hissettirilir. Böylece sağlam temeller üzerine kurduğumuz bu taraftar altyapısıyla İstanbul yalanıyla kandırılacak geleceğimiz de kurtulmuş olur.


Evet bu köşenin yazarı artık daha ne yapsın. Antalyaspor para kazansın diye bütün fikirlerimi paylaşıyorum. Daha da görmezden gelinecek ise ne diyeyim artık.


Sizlere güzel bir hafta dileyerek mutlu ve hoş kalın diyorum. Görüşmek üzere.

http://www.5e5.org/haber/ sitesinden 6 Nisan 2020 Pazartesi tarihinde yazdırılmıştır.