HAYDİ BİRAZ DA BİZ KAZANALIM!
Yine yalandan başlayıp bitse de, bir sezon sonunu barındıran ve bir İstanbul takımının şampiyonluk gösterileri ile biten bir haftasonunun acıttığı kadar birkaç şey daha var bu hayatta.

Ne yazık ki emperyalizme yenilmiş bir kentte yaşamanın tarifi imkansız bilincinde bize ne zaman gülecek kader diyerek kendimizi arabesk duygular içine atıyoruz.


Haydi bitti gitti ama şike sahaya yansımamış olduğundan 3-4 kişiye mal edip işin içinden çıkıp sıyrıldı. Lekesiz, anamızın ak sütü gibi temiz Antalyaspor’ un diğerleri ile bir tutulduğu dünyada yaşamak nasıl bir şeydir. İnsan bazen bu adalet olgusunu çocuğuna nasıl anlatacağını şaşırıyor. Bak oğlum suç işlersen cezasını çekersin. İşlemezsen örnek bir vatandaş olursun diye yetiştirirken “Baba zamanında şike yapan takımların kulakları dahi çekilmemiş” derse ben neyi öğreteceğim. İşte kapitalizme yenilen Türk sporuna kim ne kadar güvenecek?


İşin ilginci kimsenin bu hukuksuzluğa sesi çıkmıyorken keşke Antalyaspor da yapsaydı da UEFA’ ya katılsaydık diye içimden geçirmiyor değilim. Nasıl olsa tertermizliğin ufacık önemi kalmamış. Bundan sonra ben de önüme gelene küfür edeceğim. Sonra da beni mahkemeye verene de yatağa yansımadı diyeceğim. Bu mudur? (Yine de şerefimizin lekesizliğiyle gurur duyuyorum)


Neyse daha fazla canım sıkılmadan Antalyaspor yönetiminden nacizane isteklerim olacak.


Necati Ateş’ i verirken maddelerden biri Aydın Yılmaz veya muadili bir futbolcu olacaktı. Ben anlamam bir anlaşma yapıldıysa muadil dedikleri futbolu bırakacak Ayhan ya da Servet gibi kişiler yerine gerçeği olmalı. Necati’ yi yine de yenemedikleri bir maç öncesi alıp da Antalyaspor’ un zor duruma düşmesine neden olunduğu için neyse o demelisiniz. Siz ezik ya da kaybedenler kulübünden değil aksine Dünyanın en güzel şehrini temsil eden kişilerisiniz. Yüce kulüp hazretleri kimi uygun görürse diye transfer yapacaksanız sizi kesinlikle tanımayacağım. Herşeyden önce kulübümüzün kurucusu Atilla Babanın kemiklerini sızlattırmayız. Bu böyle biline.


İkinci isteğim artık bonservisi elinde kendine kulüp bulamayacak oyuncular yerine aç ve gelecek vaat eden ya da kendini Necati gibi ispatlayacak hırslı oyuncuları transfer edilmesi. Necati giderken taraftarı susturmak için Jaba ve Sinan Kaloğlu gibi transferleri yapıp da bizi ne yerine koyduğunuzu biliyoruz. O kadar IQ’ müz düşük değil Allah’ a şükürler olsun. Şimdi ne yapıp ne edin. Biz artık düşmeye değil aksine zirveye oynayacak kadro kurun. Millet Premier ligden ordan burdan süper oyuncular bulurken biz yerli futbolcudan vazgeçemiyoruz. Pedro’ yu aldık adam kaç maç yattı. Daha bunu gibi yazılacak çok şey var. Köşemi de böyle saçmalıklarla daha fazla meşgul etmeyeyim.


Sondan bir önceki isteğim ise kimsenin şu sıralar yapamadığını yapmak. Forma oyuncuları getirtmek. Öyle ki Dünya üzerinde bazı ülkelerin popüler futbolcularını transfer ederek en azından yayın haklarını satabiliriz. Ne kadar kaliteli ligimiz olmasa da mesela İran’ ın en popüler oyuncusunu ya da Kore’ nin en iyi golcüsünü getirtip yayın hakları başta olmak üzere forma satışlarından iyi gelir sağlayabiliriz. Tabiki bunun yanında bu ülkelerdeki turizm için de olumlu yansıması olur. Bunun için o ülkelerin spor ekonomisi iyice araştırılmalıdır. Mesela Japonya’ nın en iyi oyuncusu transfer edilse belli başlı TV’ leri haberlerini yapsa ve takip edilse çok mu kötü olur? Bu bir araştırma işidir.


Gelir kazanmak için zehir gibi çalışan iş adamı kafaları biraz da kendilerini Dünya’ ya tanıtacak Antalyaspor için çalışsa. Mesela zengin portföyü olan bir taraftar dükkanı (store diyebiliriz) hem şehrin belli köşelerinde hem de internetten satışa çıksa. Günlük, anlık durumları özetleyen ürünlerle desteklense çok mu kötü olur. Tamam ilgi yok denecek kadar az ama bunu illa bir taraftar dükkanı diye değil de normal günlük hayatta giyilecebilecek yüzlerce ürünle sanki kendi mağazası gibi benimsense. Hatta adına (İngilizce olmalı ne yazık ki) Red & White dense ve sadece kırmızı ve beyaz konseptinde ürünler sürse uygun yerlere logo ya da Antalya yazıları eklense. Eklenmese de olabilir. Mesela kıpkırmızı bir gece elbisesi yaparak lisanslı bir şekilde satılsa, bunu alacak güzel hanımefendinin mezuniyet gecesi mi olur, kendi nişanı mı olur, yoksa yakının düğünü mü olur giyince “Red&White’ den aldım” deyip hava atacağı günler için neden çok bekleniyor. Dünya kadar AVM’ de şubeleri olsa hatta burdan yurtdışında mağazalar açılsa ne olur?


Buraya kadar okuduğunuza göre o kadar istekte ve öneride bulunduğumu gördünüz. Şimdi bunu sen ben o okuyacak. Ama ne yazıkki imam da bildiğini okuyacak.


Hep eleştirme ile bir yere gelinmez. Buyrun size fikirler sundum her şeye rağmen. Yapın ya da yapmayın. Bu şehrin Antalyaspor’ a ihtiyacı su, ekmek gibi var. O yüzden lütfen uykumuzdan uyanalım ve şehirlerde konvoy yapmaktan sıkılacağımız günlere gidelim. Zor değil. Haydi biraz da biz kazanalım.

http://www.5e5.org/haber/ sitesinden 6 Nisan 2020 Pazartesi tarihinde yazdırılmıştır.