BU SON OLSUN
Cumartesi günü akşamı maçın başlama arifesinde kimsenin Beşiktaş’ ı yeneceğinden umudu yoktu. İstatistikler bile bunu acı bir şekilde haykırıyordu. Hele ki 14 maçlık yenememe serimize rağmen arada puan almışız.

Fakat ne şanssızlıktır ki Beşiktaşlı olduğunu her fırsatta dile getiren ve İnönü’ ye ayak bastığı andan itibaren sevgi gösterilerine ve tezahuratlara boğulan Şifo Mehmet kariyerindeki son 5 maçını tek bir puan almadan bitirmişti. Nitekim taraftarının ummadığını, sadece futbolcu umut etti. Ama ettiğiyle kaldı.


Kim ne derse desin harcanan paraya göre en kaliteli kadroyu bu sezon Beşiktaş kurdu. Ama bu demek değil ki haddini bilip haddinden fazla işi koyacağın yüreğinle yapamazsın. İşte bu yürek Antalyaspor’ da bu hafta yoktu.


Kendi ayarındaki takımlara galip gelmişsin yenilmişsin önemli değildir bir taraftar için. Yüreğinle oynayıp oynamadığın önemlidir. Geçen sezon 3-0 kazandığımız Sivas maçından sonra bu takım göklere çıkartılmadı. Aksine şansıyla galip geldi dendi. Yani skor, spor demek değildir. Skor, sonuç demektir. Ama yapılan bir genel seçim değil sonuç önemli olsun. Önemli olan sahaya çıkan sporcuların ne kadar spor yaptıklarıdır. Spor hakkıyla yapılınca skor kendiliğinden geliyor zaten.


Uzun uzun anlatmaya gerek yok. Beşiktaş anasının sütü gibi helalinden hak etti 3 puanı. Çünkü kazanmak için herşeyi yaptı. Antalyaspor ise hiçbir şey.


İlk 30 dakika nefes bile alamadık. 11 kişi ile defans yaptık. Bir tane atağımız olmadı. 32. dakikada ilk şutumuzu attık. İkincisi de yarı bitmeden geldi. İlk yarı Beşiktaş skoru 3-0 bile yapabilirdi. Şimdi kimse iyi defans yaptık demesin. 11 kişiyle kim olsa kapansa bastıran takım zorlanır.


Ben bunu demiyorum. Ben maç boyunca atağımız bile olmadığını söylüyorum. Evet yanlış maçı izlemedim. Kimse nasıl gol attık demesin. Nasıl atmışız. Hilbert ile kaleci Hakan altın tepside özellikle Tita gibi bir oyuncuya golü sundu. 90+4’ deki pozisyonda skoru koruma paniği yapan Beşiktaş’ ın gafletinden kaynaklandı. Futbolun adaleti yok diyorlar fakat bu maçta vardı. Eğer o gol olsaydı deliler gibi sevinecektik. Hem de çok sevinecektik. Sanki galip gelmişiz gibi. Düşünsenize 90’ da golü yemişiz. 90+4’ de cevabı vermişiz. Bunun tarifi olmazdı. Ama futbolsever olarak da dramatik bir gerçeği kabul ederdik.


Ben yenmeye yenilmeye inanmam ben mücadeleye, hırsa, kazanma azmine inanırım. Mesela yıllar önce yedek kalecisi olmayan sakat bir kaleciye sahip Beşiktaş karşısında 1-0 mağlupken tam bir yarı boyunca tek kale maç yaparsan, ev sahibi ve ateşli taraftarlı bir takıma tek bir atak yaptırmazsan istersen 5-0 mağlup ol. Ayakta alkışlarız. Hatta şimdi olduğu gibi unutmayız. Yine aynı sezon deplasmanda ligin en iyi takımı olan Kayseri karşısında 3-0 mağlup duruma düşüp maçı 4-3’ e getiriyorsan 5. ve 6. golleri kaçırıp son dakikada serbest vuruştan gol yiyorsan bu takım o beraberliğe kahrolurken yine ayakta alkışlanır.


İşte yazının ana fikri bu. Geçen sezonun özellikle ikinci yarısındaki yıpratıcı ve korkutucu takımı geri istiyorum. Herkes havlu atmışken, gazozuna maç yaparken son 5 maçın 5’ ini de kazanmak isteyen ve kazanan o takımı geri istiyorum. Türkiye kupasında finaldeki takımları yenen ve yarı finalin son maçında Trabzon’ a bir gol atıp finale çıkmak için son saniye kadar mücadele eden takımı geri istiyorum. Önüne çıkan takıma bilmem kaç büyükler ile Anadolu kulübü diye ayrım yapmayan o takımı istiyorum.


Sayın profesyonel futbolcularımız, lütfen görevlerinizin bilincinde olmaya daha fazla dikkat edin. Her geçen günün üstüne koyun. Teknik kadronun ve taraftarın istediği 3 puanlar için elinizden geleni son enerji molekülünüz kalıncaya kadar yapın. Top sevmez isteğimiz olmaz, olsun varsın. Siz böyleyken bağırlara basacak binlerce Antalyalı olacaktır.


Son iki cümle. Biz size inanıyoruz. Lütfen siz de bizim inancımızı arttırın.

http://www.5e5.org/haber/ sitesinden 6 Nisan 2020 Pazartesi tarihinde yazdırılmıştır.