BİR HAYALİM VAR
Bu hayal çok zor gibi gözüküyor. Hatta günümüz şartlarında imkansız. Ama olmayacak anlamına da gelmiyor. İnsanlar isterse neden olmasına gelir bu iş.


Örnekleri var mı? Olmaz mı nerdeyse dünyanın tamamı. Ama bu ülkede varla yok arasında yaşayan şehirler var. Ama o da bir elin parmağını geçmez. Geçse zaten bazılarını rahatsız eder. O yüzden düzen böyle kalmalıdır.

Neyden bahsettiğimi bilmiyorsunuz ama içlerinizde tahmin edenler var ise de tebrik ediyorum onları. Benim hayalim her kentin kendi değerlerine sahip çıktığını görmek.

Mesele sadece bir iki değere sahip çıkmak değil tümüyle kabullenmek. Şimdi örnekleyelim. Ailesi namusu olmayan Türk var mıdır? Olanların da sosyal gerçeklerinden bahsetmek spor sitesine gitmez.
Ailesine laf edeni ne yapar Türk evladı. Mangalda kül bırakmaz. Yıkar geçer.
Türklerle alay eden birileri çıksa ne yapar Türk evladı. Gereğini yapar değil mi?
Ailesine, milletine, ülkesine  laf ettirmeyen Türk evladı kime sahip çıkmaz. Şehrine.
Yok yok kimse buna itiraz etmesin. Sayılar rakamlar ortada siz ayan beyan ortadasınız.
Kentinizi ne tanıtacak bilmem ne yemeği mi yoksa bilmem ne anıtı mı? Ya da bilmem ne kişisinin doğduğu yer mi?
Şimdi 5 tane şehir ismi versem nerede olduğunu kim bilecek. Antalya’ da yaşadığımız için biliyoruz dünya gelip gittiği için Türkiye ve Dünya’ nın bir bölümü bizi tanıyor. Sadece turistik bir yer deniliyor. Güzel bir şehir deniliyor. Eyvallah buna herkes katılır.
Barcelona desem? Madrid desem?
Herkes bilir. Karşı komuşumuzun annesi Ayşe teyze de bilir onun küçük torunu Ali de bilir. Nerden biliyorlar. Tabiki en popüler spor dalı olan futboldan. Futbol dünyayı sarmış sarmalamış bir mecra. Bunun üstüne başka bir şey yok. Futbolun her türlü yıldızı aynı zaman da dünya yıldızıdır.
Şimdi düşünün. Herkes kendi kentine sahip çıksa o kentin futbol takımına da çıkacaktır. Futbol takımına en küçük katkı maçlarına gidip bilet ödemek ve sesi kısılıncaya kadar bağırıp oyuncuları motive etmek değil midir?
Sonra o futbol takımına ait çeşitli ürünler alınsa ekonomisi canlanmaz mı? Sponsor firmalar desteklese hem o kulüp hem de o firmalar kazanmaz mı? Daha neler sayarım destek için.
Ama bunun yerine 3 tane zamanında kurulmuş İstanbul takımlarının tişörtlerine formalarına para vermek dururken kim şehrinin takımına sahip çıksın ki. O takım bilmem kaçıncı ligde sürünsün daha iyi. Çünkü o 3 takım Türkiye’ nin en büyükleri. Onu büyük yapan kim? Sensin senin gibiler.
20 milyon adam bir araya gelip 1 TL harcasa 20 milyon TL eder. 20 milyon demek Süper ligdeki bir takımın bütçesinin 2 katı demek.  Bu 20 milyon kişi sadece 1 TL harcadı.
Bakınız hesap kitap yapalım. 15-20 TL lik formayı bu kulüpler en aşağı 80 TL ye satıyorlar. 60 TL en aşağısından kar koyalım. Bu formalar yılda en az 1 milyon bin satılsa 60 milyon oluyor. 20 milyon reytingim var deyip aslan payı TV gelirini de koy oldu mu 80 milyon. Ivır zıvırdan sponsorluk anlaşmaları yap oldu mu 100 milyon TL
Bu saydıklarım en aşağı rakamlar. 100 milyon TL nerde 10 milyon TL nerde. Adamlar ortalama bir Süper Lig takımının 10 katı bütçeye sahipken adalet bunun neresinde.
Şimdi ortada bir adaletsizlik var mı? Var
Bu adaletsizliğe sen ortak mısın? Cevabı okuyan versin.
Şimdi Avrupa’ da olan ne?
Her şehrin her ilçenin bir takımı var. Mesela bir örnek Villareal. Adamların nüfusu 60 bin. Stadları 22 bin. Bu stad full doluyor mu doluyor. Burası ilçe bile değil bir banliyö. Real Madrid ve Barcelona bizim ülkenin 2 İstanbul takımına eşit.
Şimdi Villareal denen yerin nüfusu bir Alanya değil. Ama dünyada tanımayan var mı? UEFA ve Şampiyonlar liginde yarı final oynayan bir takım sonuçta. Dünyanın parasını verip de Nihat’ ı oynatmadılar. Nihat marka değeri yüzünden İspanya Liginde oynadı 3.30 paraya. İşte böyle bir yerin halkı bu takıma sahip çıktı. Bilmedi Barcelona’ yı Real’ i. Ben Valencia’ lıyım dedi. Ben buraya sahip çıkacağım dedi. Ve dünya devlerinin arasına girdiler. Yani adamlar büyük takım diye kendi takımlarını bırakıp başkalarının ekonomilerine can vermediler. Yemediler içmediler ama onları Dünya’ ya tanıtan takımlarına destek verdiler.
Ama bizim Antalyalı kentinin dünya kenti olması için son kriter olan futbol takımını 3. takımı bile yapmıyor. 1 milyonluk şehirde güzel hava ve ciddi bir maçta en fazla 7 bin seyirciyi biletler bedeva da olsa bulamıyor.
Sen Antalyalıyım diyorsan. Öyle ya da böyle ekmeğini yiyip suyu içiyorsan memleketine ve ekmeğine ihanet etmeyeceksin. Maçlara gelmiyorsan bile gönülden destek olacaksın. 3 İstanbul takımlarının 25 kişilik kadrosunu ezbere sayarken 3 tane Antalyasporlu oyuncuyu bileceksin. Çocuğunu Antalya’ da yaşadığına ve şükretmesi gerektiğini Antalyasporlu yaparak öğreteceksin. Antalya napsın desteksiz köstekli senin 3 İstanbul takımıyla aynı ligde oynamaya çalışıyor. Sen de artık bir şey yapmalısın. En azından o uçurumu sağlayacak maddi desteği onlara vermemen bile Antalyaspor’ a destektir. Hiç bir şey yapmıyorsan bile ihanet etme.
Şimdi günün sorusuyla kapatalım. Sen Türk vatandaşı arkadaşım. Dünya Kupasına gidiyoruz. Avrupa Şampiyonu olmuş böylece büyük takım sayılan Yunanistan’ ı mı desteklersin yoksa Türk Milli takımını. Tabiki Türküm. Yunanlıları bırak herhangi bir takımı desteklemek .....  .......dir. Sözündeki boşluğu sen doldur. Bir de sen nerelisin? sorusundan sonraki hangi takımı tuttuğun cevabındaki  o kocaman boşluğu.

http://www.5e5.org/haber/ sitesinden 6 Nisan 2020 Pazartesi tarihinde yazdırılmıştır.